Damariçi Radyofrekansla Varis Tedavisi

  Damariçi Radyofrekansla Varis Tedavisi İzmir

  Radyofrekansla Varis Tedavisi Nedir?

  Radyofrekans ablasyonu, toplardamar yetmezliği sonucunda oluşan varisli damarlar için bir minimal invaziv tedavi yöntemidir. Ablasyon, yüzeysel toplardamar içerisine uygulanan ısı enerjisi ile doku hasarı oluşturarak damarın kapatılması anlamına gelir. Bu teknikte, toplardamar iç duvarını ısıtmak ve zarar vermek için radyofrekans kateteri kullanır. Bu işlemin amacı, bacaktaki yüzeysel toplardamarda kanın geri kaçışı ‘venöz reflü’ nedeniyle oluşmuş olan toplardamar yetmezliğini ‘venöz yetmezlik’ düzeltmektir. Bu teknik sayesinde varisli damarlar tedavi edilebilir.

  Radyofrekansla Varis Tedavisi Öncesi

  Doktorunuza, bitkisel takviyeler dahil, aldığınız tüm ilaçları bildirmelisiniz ve özellikle lokal anestezik ilaçlara alerjiniz var ise önceden söylemelisiniz. Rahat ve bol giysiler giyin. İncelenen bölgedeki tüm kıyafetleri ve mücevherleri çıkarmanız gerekir. İşleminizden sonra bir akrabanızın ya da arkadaşınızın sizi eve bırakmasını planlamalısınız.

  İşlemin yapılacağı günün sabahında bacaklarınıza vücut losyonu, krem veya banyo yağı türevi maddeler kullanmayınız. Bu tür maddeler cildinizi kayganlaştırdığından dolayı bandajların yapışmasını engeller. Tedavi sabahı bacaklarınıza epilasyon veya traş yapmayınız. Tedavi sırasında uygulanacak olan alkol küçük kesiklerde yanmaya neden olacaktır. Ayrıca, ciltteki küçük kesikler enfeksiyon riskini arttırır.

  Radyofrekansla Varis Tedavisi ‘Endovenöz Radyofrekans Ablasyon’ İşlemi

  İşlem lokal ya da yatıştırıcı anestezisi altında ve ultrasonografi eşliğinde yapılır. Radyofrekans kateteri, diz eklemi ya da daha aşağı düzeyde yüzeysel toplardamara iğne deliğinden sokulur. Kateter ucu toplardamar içerisinde kasık düzeyine kadar ilerletilir. Toplardamar etrafına soğuk serum enjeksiyonu ‘tümesan anestezi’ yapılır. Radyofrekans kateteri geri çekilirken ısı enerjisi verilir. Böylece toplardamarın kapatılması sağlanır. İşlem neredeyse ağrısızdır. Tedavi sonrası hasta hemen yürüyebilir ve yaklaşık 1 saat sonra taburcu olabilir. Yaklaşık 2 gün sonra işine geri dönebilir ve iyileşme süresi genellikle oldukça kısadır.

  Tedaviden sonra, hastaların 2 hafta boyunca varis çorapları giymesi önerilir. Taburculuk sonrasında hastanın genel durumu ve tedavi başarısını değerlendirmek için birinci hafta, birinci ay ve altıncı ayda poliklinik kontrol muayenesi ve bacak toplardamar ultrasonografi incelemesi gerekir.

  Radyofrekansla Varis Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Toplardamar yetmezliği ve varisler aşağıda belirtilen yakınmalara yol açabilirler.

  • Ağrıyan veya zonklayan ağrı
  • Bacak ağırlığı / yorgunluk
  • Şişme
  • Cilt tahrişi veya yaraları (ülserler)
  • Ciltte renk değişikliği
  • Damarların ağrılı şişmesi (flebit)

  Eğer hastanın bu yakınmalara ek olarak, bacak toplardamar ultrasonografi incelemesinde şu bulgular varsa;

  • kasık düzeyinde ya da diz eklemi düzeyinde derin toplardamardan yüzeysel toplardamara ciddi derecede kanın geri kaçışı ‘venöz reflü’
  • yüzeysel toplardamarda belirgin genişleme (çap artışı) varsa

  Radyofrekansla Varis Tedavisi Güvenli midir?

  Radyofrekansla varis tedavisinin olası yan etkileri şunlardır:

  • Allerjik reaksiyonlar: çok nadiren, hastada anestetik ajana karşı alerji gelişebilir.
  • Morarma: bazı hastalarda bacakta 3 günden uzun süren ama geçici morarma olabilir.
  • Ağrı: hastalarda işlem sonrası hafif-orta derecede ağrı olabilir. Bu ağrı geçicidir.
  • Şişlik: genellikle birkaç gün içerisinde şişlik kaybolur.
  • Derin ven trombozu: son derece nadir (% 0.9) görülebilen bir komplikasyondur. Radyofrekans ablasyon tedavisi sonrası derin ven trombozu gelişme riski, varis operasyonunda olan riskten çok daha düşüktür.
  • Sinir hasarı: çok nadiren (% 1-5) çevre dokulardaki sinirlerde hasara bağlı bacakta geçici uyuşma ve karıncalanma görülebilir.
  • Yeniden varis oluşması: bir hastada varisler olduğunda bu kronik ve devam eden bir süreçtir. Varis tedavisinden yıllar sonra vücut, onarım sürecinin bir parçası olarak ince varislerin daha belirgin hale gelmesini sağlayabilir. Bu yüzden tedavi sonrası her yıl ultrasound ile izlem önerilir.

  Doktorunuzun radyofrekans deneyimi ne kadar fazlaysa, o kadar az risk alırsınız. Bu sebeple operasyonun uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Doç. Dr. İlker Kiriş ile bu yan etkilerin uygulamalarında ne sıklıkta gerçekleştiği hakkında konuşup, fikir alabilirsiniz.

  Radyofrekansla Varis Tedavisi Etkili mi?

  Radyofrekansla varis tedavisi ‘endovenöz radyofrekans ablasyon’ uygulanan hastalar, yaklaşık 2-3 hafat içerisinde işlem öncesindeki yakınmalarında belirgin azalma olduğunu ifade ederler. İzlem süresinde, ortalama 1 yıl sonraki kontrollerde 100 hastanın 96’sında varislere yol açan toplardamarların hala başarılı şekilde kapalı olduğu görülür.

  Radyofrekansla varis tedavisi konusunda en doğru bilgiyi alanında uzman Doç. Dr. İlker Kiriş’ten alabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. İlker Kiriş sizi radyofrekansla varis tedavisi fiyatları İzmir konusunda da bilgilendirecektir.

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi